Gökova Bisiklet Turu Bodrum’dan geçti

Yarımada Gazetesi 19/05/2017 - 15:51:15 Bu haber 412 kere okundu
Gökova Bisiklet Turu Bodrum’dan geçti

Türkiye’nin ilk kamplı uzun bisiklet turu olan Gökova Bisiklet Turu, bu yıl 11. kez bisiklet severleri bir araya getirdi. Gökova’nın bisiklet turizmine elverişliliğine dikkat çekmek amacıyla, Muğla Bisiklet Derneği tarafından 2007’den bu yana düzenlenen Gökova Bisiklet Turu, 16 Mayıs’ta 300’ü aşkın katılımcı ile start aldı. 20 Mayıs akşamüzeri Akyaka’da sona eren tur kapsamında, bisikletle 280 km yolculuk yapıldı. Muğla, Akyaka, Marmaris, Datça, feribotla Bodrum’a geçiş, Ören ve Akyaka’yı kapsayan 280 km’lik rota boyunca bisiklet severler geceleri kampta, çadırda geçirdi; birbiriyle sohbet olanağı buldu; gündüzleri pedal bastı. Tur bu yıl da Gökova Körfezi’nin etrafında saat ibresi yönünde düzenlendi. Bütün parkur stabilize asfalt yollardan oluştuğu için, rotanın birçok bisiklet türüne de uygun olduğu belirtildi.

Gökova Bisiklet Turu’na katılan bisiklet ve doğa meraklıları ile onları Bodrum’da karşılayan Bodrumlu bisikletçiler 19 Mayıs Bayram Sabahı Bodrum Antik Tiyatrosu’nda buluşarak fotoğraf çektirdi.
En yaşlı bisikletçi 86 yaşında
Muğla Bisiklet Derneği Başkanı Levent Sevil, az sayıda da olsa yabancı katılımcının da yer aldığı tur hakkında; "Her yıl katılımın artarak devam ettiği turumuzun bu yıl 11’incisini düzenledik. Bisiklet camiasının sevilen isimlerinden Cemal Atasoy, Hakan Kayışlıgil, Muhlis Dilmaç, Ahmet Mumcu, Bekir Kocamaz ve Sema Gür gibi isimlerin yanısıra turun hemen her yıl en yaşlı katılımcısı unvanını koruyan Hakkı Süha Terzibaşıoğlu (86) turun katılımcılarından. Bu keyifli etkinliği gerçekleştirirken, bisiklet sporunun yaygınlaşmasını sağlamayı ve bisiklet kullanmak için gereken altyapının arttırılmasına dikkat çekmeyi umuyoruz.” dedi.

Haber Merkezi 

Yorum