DİBEKLİHAN’DA BEŞ SERGİ AÇILIŞI AYNI ANDA…

Yarımada Gazetesi 21/09/2019 - 08:40:27 Bu haber 594 kere okundu
DİBEKLİHAN’DA BEŞ SERGİ AÇILIŞI AYNI ANDA…

Dibeklihan’da 21 Eylül 2019 Cumartesi günü saat 19:00’da Orhan Kemal Meydanı’nda beş sergi açılışı yine aynı anda gerçekleşirken Türkiye’de ilk defa yalnızca Dibeklihan’da sergilenecek olan exlibrisler de yer alacak.
 
Yıldız Kenter Sanat Galerisi’nde; Reyhan Abacıoğlu ve Sema Barlas’ın “İnsan nedir Şimdi Bildim” konulu resimlerinden oluşan eserler yer alıyor. Orhan Kemal Meydanı’nda ise; Saim Altuncu, Asuman Saltuk, Fazilet Büyükdeğirmenci ve Nusret Topuzoğlu’ndan oluşan sanatçıların karma sergisiyle suluboyanın dünyasına doğru bir yolculuğa çıkılacak. Nedim Günsur Sokak’ta ise Türkiye’yi köşe bucak fotoğraflayan ve Türkiye’nin tanınmasında katkıları bulunan Sami Güner’in fotoğrafları, İ. Hakkı Tonguç Sanat Galerisi’nde; İrfan Aydın’ın “Deniz, Renk, Doku, Dokunuşlar” Seramik Sergisi, Erdinç Bakla Sanat Galerisi’nde ise Uluslararası Exlibris Solstizio D’estate Yarışması Sergisi yer alacak. 
 
Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyünün katkılarıyla Erdinç Bakla Sanat Galerisi’nde açılacak olan ve Türkiye’de ilk defa sergilenecek olan Uluslararası Exlibris Solstizio D’estate Yarışması Sergisi’nin organizasyonu ise İstanbul Exlibris Akademisi Derneği’ne aittir. Sergide Almanya, Arjantin, Belarus, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Fransa, İtalya, Litvanya, Rusya, Türkiye’den Exlibris sanatçılarının katıldığı yarışmalardan seçilen ve sergilenmeye layık görülen Exlibris’ler sergilenecek.
 
Bodrum’da sergilenecek bu eserler 2003'ten beri uluslararası bu yarışmaya gönderilen orjinal Exlibris’ler… Kısa hikayeler, resim ve heykelle ilgilenen İtalyan Exlibris Derneği Solstizio d'Estate Onlus 2001'den beri Uluslararası Yarışma organize ediyor. Bu yarışmalarda her yıl değişik bir masal teması işleniyor. 
 
Dünyanın değişik yerlerindeki deneyimli Exlibris Sanatçıları’nı şaşırtan olay ise katılanlar arasında ilk defa okullardan da katılımın görülmesidir. Özenle seçilmiş Exlibris’lerin yer alacağı sergi, Türkiye’de ilk defa yalnızca Bodrum’da Dibeklihan’da sergilenecek ve eserler İtalya’ya tekrar iade edilecek.
 
Dibeklihan’ın Eylül ayı itibariyle bir sonraki yaz sezonuna kadar ziyaret saatlerinde yaptığı değişik nedeniyle sergiler, 10:00 – 20:00 saatleri arasında izlenebilecek. Pazartesi günleri Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü kapalıdır.

Yorum