Devlet hastanesinin temeli nihayet atılacak!

Yarımada Gazetesi 05/01/2017 - 16:03:26 Bu haber 1466 kere okundu
Devlet hastanesinin temeli nihayet atılacak!

AK Parti Bodrum İlçe Başkanlığı, düzenlediği bir basın toplantısı ile Bodrum Devlet Hastanesi'nin bir türlü başlayamayan inşaatı ile ilgili bilgi verdi. 2013'te arazi tahsisi yapılan 150 yataklı devlet hastanesi binasının ihalesi geçen yıl Şubat ayında Ankara'da yapılmış ancak inşaat başlamamıştı. 
 
Ak Parti Bodrum İlçe Başkanlığı binasında düzenlenen basın toplantısına yönetim kurulu üyelerinden Mehmet Tire, Ömer Özmen, Yener Çelik, Şenay Bozlar, Mustafa Uslu, Özer Ocak, Erhan Ünaldı, Funda İpçi, Emrah Bayçöl, Orhan Dinç, Mutahare Adalat Öncü ve Kadın Kolları Başkanı Fatoş Eraslan katıldı.
 
Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Tire basın toplantısının açılış konuşmasında geçtiğimiz hafta sonu Bodrum Deve Güreşleri'nde gazetecilere karşı yapılanı kınadı ve vatanın birliği konusunda şehit düşenlere rahmet, gazilere acil şifalar diledi. 
 
Bozlar: "Proje hayata geçirildi"
2018 sonunda tamamlanması planlanan yeni Bodrum Devlet Hastanesi konusunda sürecin aşamalarını AK Parti Yönetim Kurulu bünyesinde oluşan Sağlık Komisyonu üyeleri anlattı. "Öncelikle bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Sağlık, doktorlar dahil herkese en yüksek kalitede sunulması gereken bir kamusal hizmettir" diyen Komisyon Başkanı Dr. Şenay Bozlar açıklamasında şunları söyledi:
                                               
“Sağlık Bakanlığı nezdinde girişim ve görüşmelerimiz neticesinde 2 yıldır bekleyen Bodrum Devlet Hastanesi projesinin hayata geçirildiğini müjdelemek istiyorum.
 
"Malumunuz üzere Bodrum Devlet Hastanesi mevcut arsası, inşaat alanı sınırlarına ulaştığı için genişleyememekte ve yeni blok inşaatı yapılamamaktadır. Bu nedenle uzunca zamandır yapımı ve yer tahsisi konusunda mücadele verdiğimiz Bodrum Devlet Hastanesi projemizi nihayet temel atılacak duruma getirdik.
 
İnşaatı DİYMAR İnşaat üstlendi
"Şubat 2016’da İhalesi yapılıp, Mayıs 2016 tarihinde yer tespiti yapılan yeni Bodrum Devlet Hastanesinin inşaat süreci Aralık 2016 ayı itibarıyla başlamıştır. Yer tesliminin yapıldığı Mayıs 2016’da işin başladığı zamana kadar gerek Karayolları ile ilgili gerekse yüksek gerilim hatları ile ilgili birkaç problem ortaya çıkmış, ayrıca binanın yüksekliği ile ilgili proje tadilatına gidilmiştir. Yaz aylarında uygulanan inşaat yasağı bu döneme rastlamış olup, bu dönem yukarıda anlatılan sorunların aşılması ile geçirilmiştir. İhale Sağlık Bakanlığı tarafından yapılmıştır. İhale yaklaşık 41,5 Milyon TL’ye DİYMAR İnşaat firmasında kalmıştır. İşin bitiş süresi 700 gün olarak belirlenmiştir. İçinde banyo ve lavabosu bulunan tekli ve iki kişilik odalar halinde inşa edilecek hastane, modern ameliyathanesi, yeni poliklinikleri, yoğun bakım üniteleri ile Muğla’ya ve Muğlalı hemşerilerimizin hizmetine sunulacak.
 
Bodrum'a yakışan modern bir hastane
 
"Yeni Bodrum Devlet Hastane binası Sağlık Bakanlığı’nca projelendirilmiş olup, proje bilgilerine göre hastane yaklaşık 6.200 m²’lik oturum alanına sahiptir. Hastanenin kapalı alanı 27.025, 72 m²’dir. Hastane yer olarak hemen hemen yarımadanın ortasına denk gelmektedir. Anayola cephelidir. Yaklaşık 50 dönüm arazi içindedir. Binanın oturum alanı yaklaşık 6000 metrekarelik olup, toplam oturum kapalı alanı 27.000 metrekaredir. Binada deprem izolatörü kullanılacaktır. Bodrum kat ve zemin kat haricinde 4 katlı olacaktır. 150 yataklı servis odası, 48 poliklinik odası bulunan hastanemiz gerektiğinde büyüme potansiyeline sahiptir. Yeni hastanede toplamda 22 yataklı Yoğun bakım odaları, 5 ameliyathane odası olacaktır. Tamamlandığında gerek işlevsellik, gerekse de görsel olarak Bodrum'a yakışan modern bir hastaneye kavuşulacaktır.
 
"Bodrum Devlet Hastanesi’nin onayı için eski Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile projeyi başlatan şu anki sağlık bakanımız Recep Akdağ ve Bakanlık yetkililerine Bodrum halkı adına teşekkür ederiz. projenin başlamasında sayın AK Parti milletvekilleri, özellikle Nihat Öztürk AK Parti İl Başkanımız ve AK Parti İlçe Başkanımızın katkılarını da unutmamak gerekir.
 
"Bodrumlulara ve Bodrum’un misafirlerine sağlık hizmetlerini yeni teknolojilerinin kullanıldığı modern binalarda sunulması için AK Parti teşkilatı olarak çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz.”
 
10 Ocak'ta basın sorunları konuşulacak 
Açıklama sonrasında basın mensuplarının sorularını cevaplayan Ak Parti Yönetim Kurulu üyeleri, daha sık ve periyodik olarak bir araya geleceklerini belirtti. AK Parti Bodrum İlçe Başkanlığı Yönetim Kurulu'nda Tanıtım ve Medya’dan sorumlu Başkan Yardımcısı Yener Çelik, basın mensuplarına 10 Ocak’ta kutlanacak olan “Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle kahvaltılı bir basın toplantısı düzenleyeceklerini ifade ederek, “Bu toplantıda sadece basın ve sorunları konuşulacak. Basın özgürlüğü konusunda çalışan gazetecilerin problemleri üzerimize konuşacağız. Üzerimize düşeni de gerçekleştireceğiz.” dedi.

Yorum