Denizciler Derneği; Deniz kirliliğinin %96’sı kara kaynaklıdır

Yarımada Gazetesi 01/07/2021 - 09:32:19 Bu haber 2670 kere okundu
Denizciler Derneği; Deniz  kirliliğinin %96’sı kara kaynaklıdır

Son zamanlardaki çevre deniz kirliliği olaylarından sonra denizciler derneği  bir basın açıklaması yayınladı: 
 
Bodrum Denizciler Derneği Yönetim Kurulu olarak göreve geldiğimiz  günden bu yana çevre temizliği  konusunda duyarlı olmaya çaba gösteriyoruz.
 
  Araştırmalara göre  deniz kirliliğinin %96 sı kara kaynaklıdır. 
 
Denizciler Derneği olarak her yıl,  bütün yaz boyunca Kisebükü, Oraklar, Tavşanburnu, Karaada, Haremten, Adaboğazı, Bitez, ve Çelebi adasından tonlarca çöpü kamu yararına ücretsiz olarak toplamaktayız.
 
   Bize göre eksik, yapılması gerekli olanları gündeme getirmeye çalışıyoruz.
 
1-)  Pissu sıvı atık alım tekneleri yetersiz gelmektedir,Tekne sayılarının  arttırılması ve tekne alım kapasitelerinin  yükseltilmesi için acele edilmesi gereklidir.
 
2-)  Limanlardaki atık alım tesisleri yetersizdir.Çoğaltılarak faal hale getirilmesi gerekmektedir .
 
3-) Pissu sıvı atık alım ücretlerinin mümkün olduğu kadar asgari  miktarda olması ve atık su vermeyi teşvik edici uygulamalar gerekmektedir.
 
4-) Teknelerimizde temizlik amacı ile deniz kirliliğine zarar vermeyecek marin ve doğa dostu deterjanlar kullandırılmalı ve deterjanların denizcilere  maliyet fiyatına satışının yapılması  gerekmektedir.
 
5-) Teknelerimize pissu arıtma sisteminin kurulması  ve kabul edilmesi  için  devletimiz tarafından  onay verilmesi ,arıtma sisteminin temini için devlet teşviği  sağlanması ve arıtma cihazlarının maliyetine temin edilmesine yardımcı olunması gerekmektedir.
6-) Deniz dibi tabiatının korunması için teknelerimizi sık uğrak noktalarına Tonoz sistemi kurulması
 
7-) Sahil şeridindeki doğayı korumak için belirli yerlere babalar yapılması. Babalar dışında ağaç ve taşlara bağlamanın yasak  hale getirilmesi.
 
8-)Belediyeler tarafından Sahil  koruma ekibinin kurularak sahil şeridinin ve koylarımızın sahilden düzenli olarak takip ve kontrol edilmesi ve cezai şartlar koyulması.
 
9-) Belediyelerimizin her yıl yaptığı dere ve mazgal temizliklerinin daha sık ve dikkatli yapılması gereklidir.
 
10-) Ormanlar için de bir şey söylemek gerekirse  yangınlar için uçak,ve helikopterlerin çoğaltılıp yangın önlemlerinin arttırılması çok önemlidir.
 
11-) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve tüm Belediyelerin biraraya gelerek evsel atıkların çok daha modern yöntemlerle berteraf edileceği tesislerin acilen  ve en önemli konu olarak hayata geçirilmesi gerekmektedir.
 
12-) Mavi yolculuk güzargahındaki tüm koylarımızın yapılaşmaya kapatılıp koruma altına alınması sahil şeridinin deniz turizm alanı olarak imar kayıtlarına tanımlanması gerekmektedir.
Bodrum Denizciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı
Erol Erdoğan                                                                                                                          
 

Yorum