Dalaman Akköprü Barajı’nda 1,3 milyar kilovat saat enerji üretildi

Yarımada Gazetesi 20/03/2017 - 15:46:08 Bu haber 567 kere okundu
Dalaman Akköprü Barajı’nda  1,3 milyar kilovat saat enerji üretildi

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Muğla’da 2011 yılında hizmete açılan ve Ege’nin en büyük barajı olan Dalaman Akköprü Barajıyla 121 bin 240 dekar zirai arazi sulanırken hidroelektrik santral üniteleri ile de enerji üretimine devam ediliyor. Açıldığı günden bu yana 1,3 milyar kilovatsaat elektrik üretilen baraj sayesinde milli ekonomiye 435 milyon TL katkı sağlandı.

Köyceğiz ilçesinin 24 km doğusunda Dalaman Çayı üzerinde bulunan barajda depolanacak 384 milyon metreküp su ile 141 bin 920 dekar arazinin sulanması ve 118,6 MW kurulu gücündeki santral ile yıllık 343 milyon kilovatsaat enerji üretilmesi hedefleniyor.

Ayrıca baraj rezervuarında tutulacak 34,7 milyon metreküp taşkın hacmi ile Dalaman Ovası, Köyceğiz, Ortaca ilçe merkezleri ve köyleri ile turistik tesisler taşkın zararından korunuyor. 

“Su akar, Türk yapar, parası cebinde kalır”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu yenilenebilir enerji kaynaklarından olan HES projelerinin ülke ekonomimize çok ciddi getirileri olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Dalaman Akköprü Barajı ve HES ile şuana kadar 1,3 milyar kiloWatt.saat enerji üretilerek milli ekonomimize 435 milyon TL katkı sağlandı. Eğer bu tesisler olmasaydı bu enerjiye sahip olmak için bu paraları maalesef dışarıya vermek durumunda kalacaktık. Su akar Türk bakar sözünü değiştirdik, artık su akar Türk yapar ve parası cebinde kalır diyoruz.”

Haber Merkezi 

Yorum