CHP Muğla İl Başkanı’ndan referandum değerlendirmesi: “Kabul etmiyor, tanımıyoruz”

Yarımada Gazetesi 19/04/2017 - 15:57:56 Bu haber 508 kere okundu
CHP Muğla İl Başkanı’ndan referandum değerlendirmesi:  “Kabul etmiyor, tanımıyoruz”

CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban, Büyükşehir Muğla’nın Türkiye genelinde sandığa katılım oranı ve hayır oylarıyla büyüklüğünü gösterdiğini söyledi ve bu başarıda emeği olan bütün partililere, sandığa giderek demokrasiye sahip çıkan bütün vatandaşlara teşekkür etti.

“Referandum seçim sonuçlarını kabul etmiyoruz”

Referandum sürecinde Yüksek Seçim Kurulu’nun kuralları değiştirmesi ve Türkiye genelinde mühürsüz oy pusulalarının kabul edilmesi ile yaşanan sıkıntıların referandumun tarafsızlığını gölgelediğini söyleyen CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban resmi sonuçlar açıklanmadan bir tarafı kazanmış göstermenin seçmene saygısızlık olduğunu belirtti. CHP Muğla İl Başkanı Mürsel Alban açıklamasında şunları söyledi:

Anadolu Ajansı sonuçları YSK’dan önce açıkladı

“Ülkemiz 16 Nisan’da Anayasal anlamda değişiklikleri içeren 18 madde için referanduma gitti. YSK’nın son dakika kuralları değiştirmesi, tercih yerine evet mühürlerinin kabul edilmesi, AKP’li bir üyenin itirazı ile mühürsüz oy zarflarını da geçerli sayması nedeniyle referandumun tarafsızlığına gölge düşmüştür. Her seçim döneminde iktidar bütün devlet olanaklarını kullanmış, devlet kurumu olan ve tarafsız olması gereken Anadolu Ajansı da seçim verilerini YSK’dan önce açıklayarak daha oy sayımı bitmeden evet kazandı algısı yaratmayı başarmıştır.

AGİT’in raporu

“Bu seçime şaibe düştüğü gerek karşılaştığımız tablo, gerek AGİT’in raporu ile ortadadır. Referandum seçim sonuçlarını kabul etmiyor, tanımıyoruz. Yasayı değil, kendi düşüncelerini uygulayan bir Yüksek Seçim Kurulu ile karşı karşıyayız. Mühürsüz zarf ve oy pusulaları geçersiz olduğu yasada açık bir şekilde yazılmıştır. Mühürsüz oyların iptal edilmesi yasa gereğidir. YSK ve yönetimi Seçim Yasasını uygulamak zorundadır. YSK’yı Evrensel Hukuk değerleri çerçevesinde görevini yerine getirmeye davet ediyorum.

 

“Hayır’larımızın takipçisiyiz”

“Hem Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi olarak, hem de İl Örgütü olarak ‘Hayır’larımızın takipçisi olduğumuzu tüm kamuoyuna tekrar bildirmek isterim. Bütün bu olumsuzluklara rağmen Türkiye genelinde İstanbul, Ankara, İzmir gibi üç büyük kentimizde de hayır çıkmış vatandaşlarımız demokrasinin önemini sandığa yansıtmıştır. Türkiye genelinde de Muğla her zamanki gibi büyüklüğünü göstermiş hayır oylarında Büyükşehirlerde birinci olmuştur. Türkiye genelinde de hayır oylarında beşinci olan Muğla sandığına sahip çıkarak Türkiye’nin aydınlık yüzü olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Geleceğimiz için ‘Hayır’ı savunduk”

‘‘Bizler; geleceğimiz için ‘Hayır’ı savunduk. Özgürlüklerimiz, Cumhuriyet değerlerimiz için Ayaklandık, Bir olduk, Binler olduk. Hayır’ kazandı, Biz kazandık, Onurlu ve Haklı mücadelemiz kazandı. Birlikte olduğumuz sürece umut var. Asıl mücadele şimdi başlıyor. Bizler her zamankinden daha kararlı bir şekilde yolumuza devam edeceğiz.” diyen Mürsel Alban sözlerine şöyle devam etti:

“Hayırseverlere” teşekkür

“Referandum boyunca; canla başla çalışan, yüreğini bizlerle birlikte ortaya koyan kadınlarımıza, gençlerimize, İlçe Başkanlarımıza, Milletvekillerimize, Belediye Başkanlarımıza, Meclis Üyelerimize, Önceki Dönem İlçe Başkanlarımıza, Milletvekillerimize, Belediye Başkanlarımıza, İl Genel Meclis Üyelerimize, görevi bizlerle paylaşarak örgüt disiplini içinde sahada çalışan partililerimize, kısaca tüm örgütümüze, Hayır'ı birlikte örgütlediğimiz gönüllülerimize, duyarlı Muğla halkına, tüm Demokratik Kitle Örgütlerine, Siyasi Parti Başkanlarına ve yönetimlerine, Demokrasi ve Cumhuriyet sevdalılarına, sandık emekçilerimize, sandıklara giderek Hayırlı oylarını kullanarak ülkesinin geleceğine sahip çıkan gencinden yaşlısına tüm hayırsever'lere emekleri için sonsuz teşekkür ediyor, herkesi verdikleri onurlu mücadele için kutluyorum. Unutmayın, yüreğini ortaya koyanlar mutlaka kazanacaktır.’’

Yorum