CHP’Lİ ALİ ÖZTUNÇ “BİRBİRLERİNDEN HABERSİZLER”

Yarımada Gazetesi 27/08/2021 - 10:33:42 Bu haber 2136 kere okundu
CHP’Lİ ALİ ÖZTUNÇ “BİRBİRLERİNDEN HABERSİZLER”

Cumhuriyet Halk Partisi Bodrum İlçe Başkanlığı’nda, Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç’un katılımıyla yanan orman alanları ve yaşananlar ile ilgili bir basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısına Muğla Milletvekilleri Suat Özcan ve Mürsel Alban, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan ve Bursa Milletvekili Erkan Aydın katıldı.

 

Basın açıklamasında konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, orman yangınlarının başından itibaren Orman Bakanlığı’nın gerekli refleksi gösteremediğini ve havadan müdahale konusunda geç kalındığını ifade ettiği açıklamasında şunları söyledi;

“Günlerce yangın söndürme çalışmaları sürdü. Hükümet yangına hazırlıksız yakalandı. Yangının ilk çıktığı anda maalesef yangın söndürme uçakları yoktu. Kiralık 3 uçak vardı. Bir kısmı arızalıydı. Onlarla yangını söndürmeye çalıştılar. Sonraki süreçte kamuoyunun tepkisi, yangının büyümesi, yurttaşların feryadı, muhalefetin ısrarlı feryadı üzerine helikopterler kiralandı, uçaklar kiralandı. En son gece görüşlü helikopter de geldi ama yangın sönmüştü. Yangın bitmişti. Burada yangın kontrol altına alındı diye açıklama yapıldığı zaman dahi yangın söndürülememişti. Yanacak hiçbir şey kalmadığı için bitmişti. Son ağaç yanana kadar yangın sönmüştü. Biz ısrarla hükümeti göreve davet ettik. Orman bakanını göreve çağırdık ama şanssızlığımız maalesef Cumhuriyet tarihinin en beceriksiz, en yeteneksiz, en başarısız Orman Bakanı’na denk geldi bu yangınlar. Bir söylediği bir söylediğini tutmadı. Bir uçağımız yok dedi, bir var dedi. Envanterde yok dedi. Cumhurbaşkanı başka bir şey söyledi. Birbirlerinden habersizler. Millet el ele verdi. Çok sayıda Büyükşehir Belediyeleri’nden itfaiye araçları geldi, itfaiye personeli geldi. Orman Genel Müdürlüğü’nün personeli canhıraş mücadele etti ve uzunca bir süre, iki haftaya yakın süren yangınlar sonrasında sona erdi. İster Ak Partili olsun, ister MHP’li, ister Cumhuriyet Halk Partili tüm belediyelerimize buraya itfaiye gönderen, personel gönderen, yardıma uzanan bütün belediyelerimize teşekkür ediyoruz. Sağ olsunlar, var olsunlar. Keşke belediyelerin gösterdiği o hassasiyeti, o duyarlılığı, o çabayı Orman Bakanı, hükümet de gösterebilseydi, gösteremedi” dedi.

Öztunç, Muğla Büyükşehir Belediyesinin düzenleyeceği Orman Yangınları Çalıştayı için Muğla’ya gelecek olan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı ile birlikte, 27 Ağustos Cuma günü Bodrum’da orman yangınlarının olduğu sahalarda incelemelerde bulunacaklarını söyledi. Öztunç, Marmaris yangınında itfaiyecilere yardım ederken dumandan zehirlenen Şahin Akdemir’in ailesine de taziye ziyaretinde bulunulacağını, 28 Ağustos Cumartesi günü de çalıştayın yapılacağını ifade etti.

 

 

Yorum