CHP’de Beklenti Kayıtlı Üyelerle Önseçim

Yarımada Gazetesi 21/09/2018 - 08:21:38 Bu haber 548 kere okundu
CHP’de Beklenti Kayıtlı Üyelerle Önseçim

CHP’liler yerel seçimlerde oy verecekleri belediye başkanı adayı ve meclis üyesi adaylarını kayıtlı üyelerin katıldığı önseçimle belirlenmesini istiyor. CHP’de düğün dernek gezmeyle adaylık zor görünüyor
 
Kurultay talebi ve ardından gelişen olaylarla zaman harcayan, yaklaşan yerel seçimler için fazlaca bir hareketin görünmediği CHP’de taban kaygılı. Görüştüğümüz siyasi partililer yerel seçimlerde oy verecekleri belediye başkanı aday ve meclis üyesi adaylarını kayıtlı üyelerin katıldığı önseçimle belirlenmesini istiyor.CHP Genel Merkezinde Genel Başkan Kemal Kılıçtaroğlu ve CHP’li Muharrem İnce arasında yaşanan kurultay ve genel başkanlık tartışmaları durulmak bilmiyor. Kurultay talebinin ardından gelişen olaylarla zaman harcayan CHP Genel Merkezince yaklaşan yerel seçimler için fazlaca bir hareket varsa da henüz tabana yansımadı.
 
Her gün farklı bir ayrıntı basına yansıtılırken karışıklık had safhadaymış imajı veriliyor. Parti tabanı ve politize olmamış halk kitlelerine de “Memlekette bu kadar sorun varken CHP’liler koltuk kavgasında” görüntüsü veriliyor. Yaklaşan yerel seçimler için çalışmak yerine tartışmalarla zaman geçirilmesi teşkilatlarda da hareketsizlik yaşanmasına neden olurken partililer arasında huzursuzluğu arttırıyor. Genel Merkez gibi Fethiye İlçe Teşkilatı da yaklaşan yerel seçimleri sessizce bekleyen teşkilatlar arasında bulunuyor. Ancak taban kaygılı. Oy verecekleri belediye başkanı ve belediye meclis üyesi adaylarının kayıtlı üyelerin katıldığı önseçimle belirlenmesini istiyor.
 
CHP Genel Merkezinden basına yansıyan haberlerde belediye başkanı adaylarının önseçim, temayül, merkez yoklaması ve anket gibi yöntemlerle belirleneceği, belediye başkanı adaylarının da ekim ayından itibaren kademeli olarak açıklanacağı belirtilmişti.CHP’ye kayıtlı üyelerden bazıları ile yerel seçimler ve beklentileri üzerine görüştük. Düşüncelerini dile getiren partililerden bazıları tepki çekmemek adına isminin açıklanmasını istemedi. Partililer yaşanan bunca soruna karşı CHP gibi bir partinin sessiz kalmasının da anlaşılır gibi olmadığından yakındılar. Ana muhalefet olarak sorun ve yanlış uygulamaları dile getirmede yetersiz kalındı. Bugüne kadar Fethiye Belediyesi’nde ana muhalefet partisi olarak Fethiye’nin sorunları ile ilgili fazlaca çalışma yapılmamış olması,üyeler için yerel seçimlerdeki en büyük eksiklik olarak gösteriliyor. İlçe teşkilatında yaklaşan yerel seçimler için yapılan bir hazırlığı görmediklerini dile getiren partililer, CHP’de yerel seçimle ilgili yapılan tek çalışmanın kişilerin adaylaşması yönünde olmasının yanlışlığını dile getirdiler.
 
Mevcut aday adayları beş yıldır ortada görünmediler
 
Aday olmakla seçim kazanılamayacağını belirten partililer;“Bugüne kadar yaşanan olumsuzluklar ile sorunlar hakkında ses çıkarmadan bekleyen aday adayları bugün Fethiye Belediye Başkanı adayı olmak için ya CHP Genel Merkezinin yolunu tutuyor ya da Muğla’daki ağırlığını görüp “Osman Abilerinin” (Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün) yolunu arşınlıyorlar. Mevcut yerel iktidarı cesaretle eleştiren, yanlışları söyleyen bir aday adayı görünmedi. Fethiye’nin sorunlarıyla ilgili çözüm önerileri olan, bunu kamuoyuyla paylaşan aday adayı göremiyoruz.” diyorlar.
 
Bugüne kadar CHP’ye oy vermemiş ithal adaylar istenmiyor
 
CHP’li olmayan, anlayışını taşımayan bazı parti ve gruplara mensup kişileri aday göstererek yerel seçimlerde başarı kazanma yoluna gitmenin CHP’ye zarar vereceğini düşünen partililer, ithal adayların getirilmesine de tepki gösteriyorlar.
 
CHP’liler seçimi kazanmak adına bu tür kişilerin CHP çatısı altına alınmasının yanlış olduğunu iddia ederek “Belediye başkanı adayımızı ve meclis üyesi adaylarımızı kayıtlı üyelerin katılacağı önseçimle belirleyelim. Sosyal belediyecilik anlayışını kavramayan, parti ilkelerini taşımayan, bilmeyen, her şeyden önemlisi CHP’nin belediyeciliğe yaklaşımdan habersiz olan adayları seçim kazanma adına belediye başkanı ve belediye meclis üyesi adayımız olarak görmek istemiyoruz. Hayatında CHP’ye oy vermemiş insanlar, adaylarımız bunlar diye önümüze getirilmesin .CHP adına seçime girecek kişilerin CHP’nin ideolojisini taşıması, belediyecilik anlayışını bilerek sorunlar karşısında bu doğrultuda davranması çok önemli. CHP ideoloji partisidir. Sosyal belediyecilikte bunun yansımasıdır.” diyorlar.
 
CHP’lilik ilkeli olmaktır
 
CHP tabanından tepki gören konular arasında “Ben CHP’liyim ama başka adaya oy veriyorum” söylemi geliyor. İl ve İlçe Teşkilatlarının örgütlü çalışma içinde olması halinde bu insanların bu tür tavırları yapamayacağını belirten partililer; “Bir kişi ben CHP’liyim ama başka adaya oy veriyorum diyorsa o kişi CHP’nin ideolojisini anlamamıştır. Bu kişilerin üye yada başka bir vasıfla parti içinde kalması fuzuli işgaldir. Bunu yapmaya çalışanlar küçük menfaat savrulmalarıyla günübirlik pozisyon alan kişilerdir. Kiminin imar sorun vardır, kiminin kızı işe girecektir, kimisi taşeronluk alacaktır. Bu düzenden payına düşene razı olanlar, bu düzenin devam etmesini isteyenlerdir. Bunların partiyle politikayla alakası yoktur.” diyorlar. İsminin verilmesinde bir sakınca görmediğini belirten gayrimenkul danışmanı Erdem Çalışkan ve CHP Kemer Belde Başkanlığında uzun yıllar görev yapan Tufan Koca yerel seçimler hakkında görüşlerini dile getirdiler.
 
Erdem Çalışkan “Kayıtlı üyelerle önseçim yapılmalı”
 
Yerel seçimden başarıyla ayrılmak için CHP Fethiye İlçe Teşkilatının örgütlü bir çalışma içine girmesi gerektiğini belirten Erdem Çalışkan, “Bireysel hedefler yerine toplumsal koyup bu doğrultuda çalışılmalı, ben merkezli siyaset yerine, toplumsal sorunlara karşı örgütlü mücadele benimsenmeli, ilkeli politikalarla sorunlara çözüm üretip birlikte bir şeyler yapabilme kültürünü geliştirebilmeliyiz” diye konuştu.
 
Kayıtlı üyelerle önseçim yapılsın
 
Belediye başkanı ve meclis üyesi adaylarının önseçimle yapılmasının birçok sorunu da ortadan kaldıracağını belirten Çalışkan “Partili olarak ısrarla belediye başkan adayları ile meclis üyesi adaylarının kayıtlı üye bazında ön seçimle yapılmasını öneriyoruz. Hala bununla ilgili net bir tespit yok. Herkes işine gelecek, işini yaptırabileceği belediye başkanı aramayacak. Hakkaniyet çerçevesinde, Fethiye’yi kent haline getirebilecek, 20 yıllık keşmekeşten kurtaracak bir belediye başkanı adayı çıkarmamız gerekiyor. Şuanda Fethiye’nin kent kimliği yoktur. İstanbul’un herhangi bir varoş mahallesi gibi gelişti. Oysaki Fethiye’nin eski fotoğraflarıyla Yunan adalarının şu anki hali hemen hemen benziyor. Bu kentte yeni bir kimlik verebiliriz” dedi.
 
Seçim kazanmak adına partili olmayanlar aday yapılmasın
 
Seçim kazanma adına CHP’nin parti ilkelerini benimsememiş bir kişinin aday yapılmasının yanlış olduğunu belirten Çalışkan “Kesinlikle yanlış bir durum. Birinin bir partiden temsil niteliği taşıyabilmesi için öncelikle o partinin siyasal ilkelerine bağlı olması gerekiyor. Tut ki kendinizden olmayan birsini getirdiniz, seçimi de kazandınız, belediye başkanı da oldu; o kişi sizin sosyal demokrat belediyecilik anlayışınızı topluma yansıtamazsa, belediyeye yansıtamazsa bu seçimi kazanmış olmak benim için hiçbir şey ifade etmiyor. Daha sonrakiler için daha büyük hezimetlere yol açar ve parti içerisinde de tamamen bir facia olur” diye konuştu.
 
CHP’liyim deyip başka partilere oy vermek ihanettir
 
CHP’lierinbaşka partinin adayına oy vermesini, oy verdik demesini ihanet olarak nitelendiren Erdem Çalışkan, “CHP’liyim başka adaya oy veriyorum demek partiye ve bu partiye emek verenlere ihanettir. Ve bu birkaç yıldır sistematik olarak devam ettirilen bir ihanettir. En son yapılan seçimlerde bu bariz bir şekilde ortaya çıktı. Belediye seçimlerinde Büyükşehirde CHP’ye oy veriliyor ama Fethiye Belediye Başkanlığında başka partiye oy veriliyor.Partili olmayıp partinin içerisine giren insanlar bu tip dönemler için kendilerini hazırlıyorlar. Bazıları belediyede yakınlarını işe aldırmak istiyor, bazıları belediye seçimlerine doğru kendi çevresini farklı çevrelere kanalize etmeye çalışıyor. Belediye ile arasını iyi tutabilmek istiyor. Maalesef CHP’de önüne gelen bazı insanlar küçük, bireysel menfaatleri doğrultusunda veya kendilerini toplum nezdinde güçlü kılabilmek adına bu tip davranışlar sergileyebiliyorlar.CHP İl ve İlçe teşkilatları örgütlü politika yapamadığı için bu tür insanlar prim yapıyorlar. Gerçekten ilçe örgütleri örgütlü çalışma yapabilseler bu tip insanlar böyle hareket yapmaya cesaret dahi edemezler.” dedi.
 
Grup kararına uymayanlar için gereken yapılmalı
 
Önceki günlerde Fethiye Belediye Meclis toplantısında grup kararı alınmasına karşı grup kararının aksine oy verilmesini de eleştiren Çalışkan, “Grup kararına uyulmaması da siyasal ilkesizlikten kaynaklanıyor. Ya alınan karar yanlış ya da karara uyulmamak yanlış. Sen gerçekten parti düşüncesine uygun karar aldıysan belediye meclis üyelerinin de bu karara uyması gerekiyor. Bunun yaptırımı varsa mutlaka yapılması gerekiyor.
 
Tekrar aynı noktaya geliyoruz. Güçlü bir ilçe yönetimi olsa bu insanlar bunu yapamaz.
 
İlçe yönetiminin Fethiye siyasetini yönlendirmesi gerekiyor. Son yıllarda siyasetin mazereti bir hastalık haline geldi. Herkesin mazereti var. Fakat makamın mazereti olmaz! Sen seçildiysen, ilçe başkanıysan da ilçe belediye başkanıysan da büyükşehir belediye başkanıysa ya da bakansan, milletvekili isen seçilirken şartlar belliydi. Seçildikten sonra her hangi bir şart değişmedi. Sen o şartlara binaen belediye başkanı, ilçe başkanı olduysan o şartlar üzerinden siyasetini yürütmen ve gereğini yapman gerekiyor. Fethiye sürekli mazeretlerle yok olmuş bir siyasi çerçeve içerisinde”.
 
Büyükşehir ile organize çalışılamadı
 
Büyükşehirin CHP’li olması avantajının kullanılamadığını belirten Erdem Çalışkan “İlçe belediyesi CHP’li olmayınca görev meclis üyelerine ve ilçe yönetimine düşüyor. Bu noktada İlçe Belediye Başkanı da büyükşehir belediyesiyle sürekli kavgalıysa büyükşehirin hizmetlerinin aktarımı, hizmetlerinin devamı, yeni projeler oluşturulması noktasında ilçe yönetiminin ve belediye meclis üyelerinin müdahil olması ve yönlendirmesi gerekiyordu. İlçe teşkilatının yeterli çalışmayı gösteremediği için bunun başarılmadığını düşünüyorum” dedi.
 
Tufan Koca “Küskünler barıştırılmalı”
 
Yerel seçimlerde başarı için adayın kayıtlı üyelerle önseçim yapılması gerektiğini belirten CHP Kemer Belde Başkanlığında uzun yıllar görev yapan Tufan Koca, Fethiye’de yerel seçimlerde başarılı olunabilmesi için İl düzeyinde toplantı yapılmasını önerdi.
 
Tufan Koca CHP’de şu anda yerel seçim kazanmaktan çok kişilerin adaylaşması için bir çaba olduğunu belirterek “İlçe Teşkilatlarında yerel seçimle ilgili çalışma yok.Varsa da biz göremiyoruz. Şu anda İlçe teşkilatında yaklaşan yerel seçimi kazanmak için çalışmak yerine bir yerlere aday olabilmek için çalışanlar var” dedi.
 
Küskünler birleşirse CHP Fethiye’de seçimi kazanır
 
CHP’nin yerel seçimleri kazanmasının yolunun belli olduğunu belirten Tufan Koca; “CHP bugün Fethiye’de belediye başkanlığını kazanmak istiyorsa partililerin gönlünü almalıdır. Partide sözü geçen ve partiye küs olanlar bir araya gelip bir aday üzerinde birleşmelidir. CHP’nin Fethiye’de yerel seçimleri kazanmasının ikinci bir alternatifi yoktur. Bu yapılmazsa 4-5 dönemdir olduğu gibi CHP Fethiye’de sosyal demokrat çoğunluğa rağmen yerel seçimi kazanamaz. Belediye Başkanı adayı CHP’nin ilkeleri doğrultusunda çalışacak ve sosyal belediyeciliği hayata geçirecek biri olmalıdır. Şu anda aday adayıyım diye dolaşan arkadaşların başarılı olacağını düşünmüyorum. Bu arkadaşların siyasi altyapıları partilileri etraflarında toplayacak güçte değil. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı ile arasını iyi tutarak, teşkilattan sorumlu kişiyle arasını iyi tutup aday olup seçim kazanacağını düşünüyorlar ama bu mümkün değil. Aday olmak başka seçim kazanmak başka. CHP Fethiye’de bir araya gelirse seçimi kazanır, gelmezse yine hezimete uğrar” diye konuştu.
 
Mevcut aday adaylarıyla seçim kazanılamaz
 
Parti tabanın yerel seçimler için bir an önce çalışılmaya başlanmasının beklendiğini belirten Tufan Koca “Taban yerel seçimleri kazanmak istiyor, yöneticiler seçimi kazanıp kazanmamaya bakmadan birilerinin bir  yerlere aday olması için çırpınıyor. Taban mevcut adaylarla düşüncelerinin iktidara yansıtılmayacağını bilincinde. Doğru aday üzerinde birleşilmeli. Bunun yolu da bellidir. Belediye başkanı ve meclis üyesi adayları kayıtlı üyelerle yapılan önseçimle belirlenmeli. En sağlıklı yöntem budur. Bu tablodan doğru aday çıkacaktır” dedi. 
 

Yorum