Bodrum‘daki okullar bu eğitimin peşinde!

Yarımada Gazetesi 15/06/2017 - 15:27:05 Bu haber 970 kere okundu
Bodrum‘daki okullar bu eğitimin peşinde!

Bodrum‘daki okullar bu eğitimin peşinde!

Karia Rotary Kulübü tarafından 23 Mayıs’ta başlatılan “Çocuklar için Köpek Dilini Anlama“ projesi tam gaz devam ediyor. Okul okul gezerek miniklere köpeklerle doğru iletişimi öğreten ekipte; Veteriner Hekim Sevim Isparta, Psikolog İlknur Özer ve projenin en özel karakterlerinden biri olan sosyal uyumlu köpek Botalli yer alıyor.

Bugüne dek Bodrum’da sırasıyla; Bodrum Montessori Vakfi Anaokulu, Bodrum Bahçeşehir Koleji Anaokulu, Bodrum Mavi Çizgi Anaokulu, International Mod Anaokulu ve Kartanesi Anaokulu öğrencilerine verilen Çocuklar için Köpek Dilini Anlama Projesi eğitimlerinin tüm okullarda gerçekleştirilerek Türkiye’ye yayılması hedefleniyor.    

Bodrum pilot bölge

Türkiye’de ilk defa Bodrum’daki okulöncesi kurumlarda başlatılan pilot proje olarak başlatılan eğitimler, köpeklerde ısırmaya neden olan insan kaynaklı hataları önlemeyi ve çocuk ile köpek arasındaki doğru işaret dilini öğretmeyi amaçlıyor. Hayvan davranışları ve refahı konusunda çalışan Veteriner Hekim Sevim Isparta ve Çocuk Psikoloğu İlknur Özer ile Isparta’nın 5 yaşındaki köpeği Botalli’den oluşan ekip  okulöncesi çocuklarına köpeklerle doğru iletişim konusunda interaktif bir eğitim ve bilgilendirme çalışması gerçekleştiriyor.

Karia Rotary Klubü desteğiyle gerçekleşen çalışma, 3 hafta içinde 250 öğrenciye ulaştı.

Bu proje Türkiye’de ilk 
Proje hakkında fikrini sorduğumuz hayvan davranışları ve refahı üzerine uzmanlaşan Veteriner Hekim Sevim Isparta; “Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden hocam Doç. Dr. Yasemin Salgırlı Demirbaş ile uzun toplantılarımız sonucunda ortaya çıkan çocuklar için köpek dilini anlama proje fikrini, Bodrum Karia Rotary Klubü desteğiyle Psikolog İlknur Özer Hanım ile beraber Türkiye’de ilk defa Bodrum’daki okul öncesi kurumlarda hayata geçirmiş bulunmaktayız. Çocuklara hayvan sevgisinin aşılamanın yanı sıra, çocukların empati yeteneklerini kullanmasını sağlayarak köpeklerin de bizler gibi mutlu, üzgün ve kızgın olabildikleri ve acıyı ya da ağrıyı hissedebilen canlılar olduğu görseller, teatral canlandırmalar ve gerçek bir köpek eşliğinde anlatılmıştır.“ dedi.

Veliler ve öğretmenler de eğitime dahil edilecek

Isparta, çocukların bu eğitimin sonunda köpeklerin vücut dillerinden duygu durumlarını anlayabilme yetisine sahip olduklarını, köpeklerle nasıl tanışmaları, hangi durumlarda onlara yaklaşmamaları gerektiğini öğrendiklerini söyledi. “Hedefimiz bu projeyi, kısa bir süre içinde velilere ve öğretmenlerin eğitimlerini de içeren Türkiye genelinde standart bir şekilde yürütülecek olan daha kapsamlı bir projeye dönüştürmek.“ diyen Sevim Isparta çocuk ve köpeğin söz konusu olduğu bu tip çalışmalarda, uygulamanın mutlaka profesyonel kişiler tarafından yapılması gerektiğini, aksi takdirde hem köpek hem de çocuk için travmatik olmanın ötesine geçilemeyeceğini hatırlattı.

Proje neden bu kadar önemli? 
 
Uzmanlara göre, insan yaşamının ayrılmaz parçası ve en yakın evcil dostları olan köpekler, çocukların ruh sağlığı ve bağışıklık sistemi gelişiminde  önemli bir rol oynuyor. Doğru ve güvenli ilişki kurulduğu takdirde, çocukların empati yeteneğinden ahlaki değerlerinin gelişimine kadar çocuk ve köpek arasında pek çok olumlu etkileşim yaşanıyor.
Okul öncesi çağındaki çocuklar, soyut duygu ve düşünceleri henüz gelişmediği için oyuncak hayvan ile kurdukları etkileşimin tek taraflı olduğunu ne yazık ki anlayamıyor ve gerçek bir köpek ile karşılaştıkları zaman köpeğe karşı uygunsuz davranışlarda bulunabiliyor.Bu nedenle çocuklar, köpekler ile yakın dost olabilmek için ebeveynleri tarafından  verilecek olan  hayvan-insan davranışlarına ait doğru yönlendirmelere ihtiyaç duyuyor. Uzmanlar, çocuk ve köpeğin birlikte olduğu zamanlarda bilinçli ve bilgili kişiler tarafından gözetim altında olmalarının çok önemli olduğunu vurguluyor.

Köpeklerin duygularını anlamak önemli

Yakın zamanda yapılan bir anket çalışması; hayvan sahiplerinin çocuklarla etkileşime giren köpeklerin kaygı ve korkuyu gösteren davranışlarını anlamakta güçlük çektiklerini gösteriyor. Köpek davranışları konusunda eksik bilgi sahibi olunması nedeniyle çocuk-köpek etkileşimi sırasında oluşabilecek kazaları önleyebilmek için çocukların ve yetişkinlerin köpek duygu durumlarını anlama konusunda eğitilmesi son derece önemli.   

Köpekler durup dururken ısırmıyor
Sokak hayvanlarıyla karşılaşınca yapılması ve yapılmaması gereken davranışlar, köpeklerde ısırmaya neden olan insan kaynaklı hataların önlenmesi gibi konularda veteriner hekimlerin bilgilendirilme ve farkındalık çalışmaları hayati önem taşıyor.

Bilimsel araştırmaların sonucuna göre Amerika’da her sene yaklaşık 400.000 çocuk, insan kaynaklı hatalardan dolayı köpekler tarafından ısırılıyor ve bu köpeklerin çocuklar tarafından yakınen tanınan, bilinen köpekler olduğu ortaya çıkıyor. Çocuk ve köpeğin birlikte olduğu zamanlarda gözetim altında olmaları sadece çocuklar açısından değil köpeklerin refahı açısından da çok önemli olduğunu savunan uzmanlar, bunu köpeklerin, ataları olan kurtların aksine oldukça sakin mizaçlı ve barışçıl hayvanlar olmasına bağlıyor. Uzmanlara göre ısırma, köpeklerde anlaşmazlığın hiçbir şekilde çözümlenemediği durumlarda, son çare olarak kullanılan bir davranış. Herhangi bir anlaşmazlık durumunda, köpekler önce olayı vücut jestleri ve sesleri kullanarak çözümlemeye çalışıyor. Ancak; köpeklerin bu uyarılarının doğru algılanamadığı ve anlaşmazlığın hiçbir şekilde çözümlenemediği durumlarda, ısırma son çare olarak kullanılan bir davranış olarak ortaya çıkıyor.  

Amerika ve Avrupa’daki bir çok ülkeden farlı olarak Türkiye'de sokak köpekleri şehir içinde insanların arasında yaşıyor ve sadece ısırılma değil; paniğe kapılıp kaçma sonucu da üzücü olaylar yaşanabiliyor. Bu yüzden, çocuklara kendilerine doğru koşarak bir köpek geldiğinde onlardan kaçmaya çalışmak yerine "ağaç“ olup hareketsiz kalmaları ve köpek onlardan uzaklaşıncaya kadar onları görmezden gelmeleri gerektiği bir kaç basamaklı uygulamalı eğitim ile anlatılıyor. 

Haber: Yeliz Yavaş

Yorum