Bodrum'da "Her şey dahil israf hariç" projesi

Yarımada Gazetesi 09/01/2018 - 08:34:21 Bu haber 302 kere okundu
Bodrum'da

Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Bodrum Otelciler Derneği (BODER), "Her şey dahil israf hariç" projesi için protokol imzaladı.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde düzenlenen protokol imza törenine, Bodrum Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin, BODER Başkanı Halil Özyurt ve yönetim kurulu üyeleri ile TED Bodrum Koleji yöneticileri katıldı. 

İsrafa dikkat çekmek amacıyla yürütülecek proje kapsamında, ilçede bulunan ortaokul ve liseler arasında karikatür yarışması düzenleneceği ve öğrencilerin yapacakları karikatür çalışmalarının BODER'e bağlı otellerde sergileneceği belirtildi.  

Ayrıca dereceye giren öğrencilere aileleriyle birlikte bu otellerde 5 gün ücretsiz konaklama imkanı sağlanacağı da ifade edildi.

 

Bodrum Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği

Bildiğimiz üzere tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de günlük yaşantımızda evlerimizde, tatilde, restoranlar da yapılan üretim ve tüketimlerde önüne geçilemeyen yiyecek-içecek ve su israfı meydana gelmektedir.

 

Bu doğrultuda Boder olarak bir kampanya başlatmış bulunmaktayız; Kampanyamız sloganı değerli Turizmci dostumuz Sayın Süha Şen e ait “Herşey Dahil İsraf Hariç” tir.

Ülkemizde ve dünyada gıda stokları ve suyun, mevsimlerin değişiminin yarattığı olumsuz şartların etkisi ile hızla tükenmesi, günümüz de açlıktan ölen insanlar olması, işletme maliyetlerinin artması ve bilinçsiz tüketim ile birlikte sorumsuz, doyumsuz ve sağlıksız nesillerin yetişmesi, ülkemizin hizmet sektöründe, israf ve bilinçsizce kullanım ile tüketimi artan emtialar bakımından yurtdışına olan bağımlılığının artması projemize başlama gerekçelerimizdir.

 

İsraf ile alakalı; Turizm Sektöründe yer alan paydaşlar nezdinde farkındalık ve sorumluluk duygusu yaratılması, çalışan profesyonellerimizin bilinçlendirilmesi, tüketicileri israfa yönelik daha duyarlı olmalarını sağlayarak ve genç nesillerin eğitilmesi ile bu problemin önüne geçilebileceğini düşünmekteyiz.

 

Boder olarak 20 ekim 2017 tarihinde üyelerimiz nezdinde çağrı yaparak başlatmış olduğumuz “Herşey Dahil İsraf Hariç” adlı kampanyamız adına; 12-18 aralık tarihinde resmi adıyla Turizm, Yatırım ve Türk Malları Haftası olan Yerli malı haftasında Slow Food Yaveş Gari Bodrum Birlikteliği ile gıdaların üretim aşamasında doğru ve tasarruflu kullanımı temalı ilk etkinliğimiz gerçekleştirdik.

 

Bugün ise tüketim aşamasında İsraf a karşı bilinçli olma teması doğrultusunda; Boder, Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve TED Bodrum Koleji işbirliklerini imza altına alacakları bir protokol ile kampanyamız devam edecektir.

 

“Herşey Dahil İsraf Hariç” kampanyamız hedeflerinden biri olan genç nesillerin bu konuda eğitilmesi ile alakalı projemiz dahilinde paydaş olma çağrımıza olumlu cevap veren Ted Bodrum Koleji ile Kasım/2017 itibari ile başlatmış olduğumuz işbirliğimize istinaden üç proje dahilinde gençlerin bilinçlendirilmesine yönelik bir çalışma yapılmasına karar vermiş bulunmaktayız.

 

Bodrum Kaymakamımız Sayın Bekir Yılmaz’ın himayesinde ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Emin Geçin’in destekleri ile ilçemiz de bir “Karikatür yarışması” yapılacaktır. TED Bodrum Koleji’nin hazırlamış olduğu yarışma şartnamesi doğrultusunda; doğal kaynakları tüketmek yerine ihtiyacı kadarını edinmek ve bilinçli kullanıcı olmayı keşfetme yolunda ortaokul ve lise öğrencilerinin çarpıcı bir karikatür ile herkese anlaşılır bir mesaj vermelerini bekliyoruz.

 

DERECEYE GİRECEK OLAN ÖĞRENCİLERE AİLELERİYLE BİRLİKTE BODER ÜYESİ OTELLER TARAFINDAN 4 GECE/ 5 GÜN TATİL ÖDÜLÜ VERİLECEKTİR.

Karikatürcüler Derneği Türkiye’nin katkıları ile çok değerli bir jüri heyeti oluşturma imkânımız oluşmuştur. Bu bağlamda başta dernek başkanı Sayın Metin Peker ‘e ayrıca dernek ile iletişimimiz konusunda bize destek olan Karikatürcüler Derneği yönetim kurulu üyesi aynı zamanda jüri heyetimiz arasında yer alan Sayın Burak Ergin’e teşekkür ederiz.

 

Seçici Jüri Heyeti:

 

  • Erdoğan BAŞOL

1936 yılında  İstanbul’da doğdu. İlk karikatürleri 1953 yılında Kara kedi ve Hafta dergilerinde yayınlandı İtalya Tolentino, Polonya Varşova ve Bulgaristan Gabrovo  Dünya Karikatür Müzelerine sürekli sergilenmek üzere birer karikatürü kabul edildi. Polonya, Hırvatistan, Arjantin, Bulgaristan, Eskişehir ve İstanbul’da bireysel sergiler açtı. Uluslararası karikatür yarışmalarında  çeşitli dallarda yüzün üzerinde ödül aldı.

 

Karmakarışık 1984 ve Kelamsız 2001 isimli iki karikatür albümü yayınlandı. 1989 yılında   Dünyada ve Türkiye’de değişik yayın organlarında devamlı karikatürleri yayınlandı. Akşam, Güneş, Cumhuriyet, Barometre, Değişim ve Global gazetelerinde günlük siyasi karikatürler çizdi.

 

1995 yılında Türkiye Karikatürcüler Derneği başkanlığına seçilerek bir dönem bu görevde bulundu. 1975-1997-1999-2009-2010-2011-2012-2013-2014-2016 ve 2017 yıllarında uluslararası Nasrettin Hoca karikatür yarışma jürisinde görev aldı. Evli ve iki çocuk babası, dört torun sahibidir.

 

  • Raşit YAKALI

1943 yılında Tire'de doğdu. 5 yıl ilkokul öğretmenliği yaptı, ömür boyu usta bellediği Semih Balcıoğlu'nun teşviki ile karikatüre başladı. İlk karikatürü 1962 yılında Tercüman gazetesinde yayınlandı. Kadrolu olarak Yeni Asır (1964-1968), Pardon Mizah Dergisi (1969-1970), Dünya Gazetesi (1970-1987), Hürriyet Gazetesi (1887-1992), Foto spor (1993-1994), BRT Televizyonu (1995-1996), Büyükşehir Belediyesi Karikatür ve Mizah Müzesi (1996-2000), 6 yıl Bizim Gazete' de günlük karikatürler çizdi.

Ödülleri:

•       1970 Türkiye Spor Yazarları Derneği Yarışması 3. Ödülü (İster Uyan, İster Uyanma sayfası ile Faik Akın Beyle müşterek).

•       1974 İtalya Marostika Uluslararası Karikatür Yarışması 3. Ödülü .

•       1978 Türkiye Spor Yazarları Derneği Yarışması 3. Ödülü .

•       1979 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 3. Ödülü.

•       1982 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yarışması Başarı Ödülü.

•       1984 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yılın Gazetecisi Ödülü.

•       1988 K.T. Karikatürcüler derneği (Sağlık) Mansiyon ödülü

•       1996 Serdar Çakırer Karikatür Yarışması Karikatürcüler Derneği Özel Ödülü.

•       1998 Türkiye Spor Yazarları Derneği Yarışması 1. Ödülü

•       1999 Türkiye Spor Yazarları Derneği Yarışması 2. Ödülü .

•       2000 Nehar Tüblek Karikatür yarışması Dünya Gazetesi Ödülü.

•       2000 Türkiye Spor Yazarları Derneği Yarışması 1.Ödülü

•       2001 Türkiye Spor Yazarları Derneği Yarışması 2.Ödülü

•       2002 Tayvan Excellent (Mükemmellik) ödülü

•       2002 Türkiye Spor yazarları Derneği Yarışması 1. Ödülü

•       2002 Esenyurt Belediyesi Özel Ödülü

•       2003 Skopje (Üsküp) Makedonya Uluslararası Yarışması 1. Ödülü

•       2013      İLEV (İletişimliler Vakfı)Meslekte 50.yıl ödülü

•       2014      TGC Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü.

•       2015      Anadolu karikatürcüler Derneği karikatür Hizmet Ödülü.

 

Plaketler:

•       1992 Karikatürcüler Derneği'nden 1992 (Türk Karikatürüne Genç Çizerler Kazandırması Dolayısıyla)

•       1999 (Yönetim Kurulu üyeliklerinden Dolayı)

•       1990-1992-1993 Liones Yönetim Çevresi (Karikatüre Katkılarından Dolayı)

 

Beş kişisel sergi açtı. 1980 yılında Çarşaf Dergisi Karikatür Okulunu kurdu ve 1992 yılına kadar (Bir dönemi Hocası Semih Balcıoğlu ile birlikte) yönetti. 15 (Biz de varız) karikatür sergisi açtılar. İki kitabı ve karikatürleri Bulgaristan, İtalya ve Kanada karikatür müzelerine alındı. Bilge Sanat Dergisi (1964), Çağdaş Mizah Dergisi (1975-1976),Yeni Çuval Mizah Dergisi (1978-80) dergilerini çıkardı. Çizgiyle (1973), İşçi Çizgisi (1975), Çizgi ile icraatın içinden (1984), Gözlüklü Martı (1987-Reşit Aşçıoğlu ile), Günlük (1997), (Çizgi ile 40 . yıl 2002) albümlerini çıkardı. Evli ve iki çocuk babası olan sanatçı; Karikatürcüler Derneği, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Spor Yazarları Derneği ve Beşiktaş jimnastik Kulübü üyesidir.

 

  • Şevket YALAZ

1956 yılında Adana'da doğdu. On sekiz yasında Oğuz Aral'ın "GIRGIR" dergisinde çalışmaya başladı. Eğitimini Güzel Sanatlar Akademisi Grafik bölümünden mezun olarak tamamladı. Gırgır kapandıktan sonra çeşitli gazetelerde grafiker lik yaptı. Son 10 yıl içinde yurt içi ve yurt dışı karikatür yarışmalarında 45 ödül aldı. Bir karma ve bir kişisel sergi açtı. Hürriyet gazetesinden emekli olduktan sonra serbest olarak karikatüre devam etmektedir.

 

  • Burak ERGİN

1975 Ankara doğumludur. İTÜ Çevre Mühendisliği ve İTÜ İnşaat Mühendisliği mezunudur. Otuz yıla yakın süredir karikatür çizmektedir. Karikatürcüler Derneği üyesi, İBB Karikatür ve Mizah Merkezi Yürütme Kurulu Üyesi ve 2013 yılından bu yana Karikatürcüler Derneği Yönetim Kurulu üyesidir.

 

Çeşitli sergi, albüm ve dergilerde pek çok eseri yer almıştır. Ulusal ve uluslararası yarışmalardan kazandığı çok sayıda ödülü bulunmaktadır. Profesyonel olarak gerçekleştirdiği “portre karikatür” sanatını yaz aylarında Bodrum’da, Bodrum Belediyesi’nin katkılarıyla icra etmektedir.

 

 

 

 

İsraf a karşı bilinçlenmeyi amaçlayan bu yarışmanın ilçemiz bazında gerçekleşmesi hususunda Bodrum Kaymakamımız Sayın Bekir Yılmaz ‘a ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Emin Geçin’e teşekkür ederiz.

 

Ayrıca paydaşlıkları ile projemize önemli katkılarda bulunan yarışmanın hazırlanması ve neticelenmesi için yoğun çalışma içinde olacak TED Bodrum Koleji Kurucu Temsilcisi Sayın Erdem Erken ve TED Bodrum Koleji Ortaokul ve Lise Müdürü Okul Genel Koordinatörü Sayın Sevinç Zeren’e ve eğitimcilerine teşekkürü bir borç biliriz.

 

Yorum